ΑρχικήΕιδήσειςΒοιωτίαMε μεγάλη συμμετοχή έγινε ο 7ος «Τροφώνιος» ημιμαραθώνιος Λιβαδειάς

ΛΙΒΑΔΕΙΑ

Mε μεγάλη συμμετοχή έγινε ο 7ος «Τροφώνιος» ημιμαραθώνιος Λιβαδειάς

Πέμπτη, 6 Φεβρουαρίου 2020

Σπύρος Πέππας

Ολοκληρώθηκε ο 7ος «Τροφώνιος» ημιμαραθώνιος της Λιβαδειάς, με τεράστια συμμετοχή, συνολικά 330 δρομέων, στις μεγάλες διαδρομές, 21.100, 10.000 και 5.000 μέτρα, με 22 παιδιά ΑΜΕΑ στη διαδρομή 1.000 μέτρων, αλλά και 260 μαθητές δημοτικού και γυμνασίου στις διαδρομές 1.000 και 2.000 μέτρων. Ο ημιμαραθώνιος έγινε το πρωί της Κυριακής 29/09/2019, τον οποίο διοργάνωσε ο Αθλητικός Κολυμβητικός Ομιλος Λιβαδειάς, σε συνεργασία με τον Δήμος Λεβαδέων-Μunicipality of Levadia την ΠεριφερειακήΕνότητα Βοιωτίας, (ο αγώνας ήταν ενταγμένος στα Τροφώνεια 2019) και με την υποστήριξη της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Αν. Στερεάς & Εύβοιας , της Ελληνικής Ένωσης Έρευνας Διάσωσης Λιβαδειάς και την Τροχαία Λιβαδειάς.

Οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές και η Λιβαδειά γέμισε δρομείς από πολλά μέρη της Ελλάδας που βρέθηκαν στην πόλη για να τρέξουν στις μεγάλες αποστάσεις.

Πρώτος έφτασε στον τερματισμό διανύοντας τα 21,1 χλμ σε 1:19.37 ο ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ (@Marathon-Club) αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον ΣΤΑΜΑΤΟΓΛΟΥ ΓΙΩΡΓΟ (Marathon Club) με 1:21.51 ενώ τρίτος ήταν ο ΠΛΑΒΟΥΚΟΣ ΙΣΙΔΩΡΟΣ με επίδοση 1:21.53.

Στην ίδια απόσταση για τις γυναίκες, πρώτη ήταν η ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ (Marathon Club) με επίδοση 1:.37.31, δεύτερη η Σπυριδούλα Παλάτζα 1:41.19 (Aliartistas Running Team – Απόλλων Δυτικής Αττικής) και στην τρίτη θέση ήταν η ΚΟΝΙΑΡΑΚΗ ΕΛΕΝΗ με 1:41.38.

Στα 10 χλμ νικητής αναδείχτηκε ο ΠΑΤΕΣ-ΤΟΥΜΑΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (Marathon Club) με χρόνο 36:45, δεύτερος ο ΗΛΙΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (MyAthleteChozzenTeam) με 37:32 και τρίτος ο Σπύρος Σιαμπάνης (Αθλητικός Κολυμβητικός Όμιλος Λιβαδειάς-Athletic Swimming Club Levadia-AKOL - My Athlete Chozzen Team) με 38:25 ενώ στις γυναίκες νικήτρια ήταν η ΜΑΓΓΟΓΙΑ ΟΛΓΑ (Aliartistas Running Team) με επίδοση 49.36 , δεύτερη η ΣΤΑΜΟΥΛΑ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ με 54:32 και τρίτη η ΤΣΙΩΛΗ ΒΑΓΙΑ (Aliartistas Running Team)ΜΕ 55.46.

Ο ΣΠΥΡΟΣ ΜΠΟΥΤΣΙΚΑΣ (ΔρομείςΛιβαδειάς) με επίδοση 20.16 ήταν αυτός που κέρδισε την κούρσα των 5 χλμ στη δεύτερη θέση ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΦΡΑΓΚΙΑΔΑΚΗΣ (ΑΚΟ Λιβαδειάς) με 20.52 και τρίτος ο ΛΟΥΚΑΣ ΔΑΛΚΑΣ (Βοιωτοί Ημεροδρόμοι) με 21.58. Στην αντίστοιχη απόσταση των γυναικών πρώτη έφτασε στον τερματισμό η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΑΡΒΟΥΝΗ (Δρομείς Κάστρου) σε χρόνο 22.13, δεύτερη η ΠΕΓΚΥ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ (Aliartistas Running Team), ενώ την ακολούθησε η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΟΛΙΑ ( Χαραυγή Λάρισας) στην τρίτη θέση με επίδοση 26.42.

Η οργανωτική επιτροπή συγχαίρει τους αθλητές για τις επιδόσεις τους και όλους τους δρομείς για τη συμμετοχή και την προσπάθειά τους καθώς επίσης όλους τους πολίτες της Λιβαδειάς που αγκάλιασαν την εκδήλωση.