![Το χρυσό κλειδί της Λιβαδειάς απονεμήθηκε στον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο Το χρυσό κλειδί της Λιβαδειάς απονεμήθηκε στον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο](/datafiles/cms12982.jpg?width=)
Το χρυσό κλειδί της Λιβαδειάς απονεμήθηκε στον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο
Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος, κ.κ. Ιερώνυμος, έλαβε, ως ένδειξη ευγνωμοσύνης για το έργο του, το χρυσό κλειδί της Λιβαδειάς, σε μια εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα στον υπαίθριο χώρο μπροστά από την αίθουσα του Θολωτού στην περιοχή της Κρύας.
Στην εκδήλωση έδωσαν το παρών οι Μητροπολίτες Θηβών και Λεβαδείας κ. Γεώργιος και Φθιώτιδος κ. Συμεών, ο Επίσκοπος Ωρεών κ. Φιλόθεος, Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος, ο Πρωτοσύγκελος της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών Αρχιμανδρίτης π. Βαρνάβας Θεοχάρης, ο Γενικός Διευθυντής της Ε.Κ.Υ.Ο. Αρχιμανδρίτης π. Νικόδημος Φαρμάκης, ο Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Φθιώτιδος Αρχιμανδρίτης π. Αγγελος Ανθόπουλος, ο κ. Γιάννης Τσούρας, Διευθυντής του Ιδιαίτερου Γραφείου του Αρχιεπισκόπου, Διευθυντές υπηρεσιών της Αρχιεπισκοπής, βουλευτές, εκπρόσωποι τοπικών αρχών και φορέων, κλήρος και λαός.
Ο Πρόεδρος του Δ.Σ. του Δήμου Λεβαδέων ανέγνωσε την απόφαση που είχε λάβει το Δημοτικό Συμβούλιο, για την απομονή του χρυσού κλειδιού, ενώ στη συνέχεια ο Μητροπολίτης Θηβών και Λεβαδείας, ο Περιφερειάρχης Στερεάς Ελλάδας αλλά και ο Δήμαρχος Λεβαδέων, απηύθηναν χαιρετισμούς.
Ο Αρχιεπίσκοπος, κ.κ. Ιερώνυμος, σε δηλώσεις του, επειδή η εκδήλωση ήταν αφιερωμένη και στην επέτειο των 200 ετών από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης ο Αρχιεπίσκοπος αναφέρθηκε στην σημαντική προσφορά της Εκκλησίας κατά την περίοδο του Αγώνα, ανέφερε μεταξύ άλλων: «υπάρχουν μερικοί άνθρωποι που θέλουν -για δικούς τους λόγους- να διαστρέψουν την αλήθεια και ακούμε ότι η Επανάσταση ξεκίνησε από τον Ευρωπαϊκό Διαφωτισμό. Όχι ότι δεν ήταν χρήσιμος ή ότι δεν βοήθησε, αλλά τότε ήταν πολύ αργά. Να θυμηθούμε, ότι οι ρίζες του είναι σε μία μεγάλη Συνθήκη του 1648. Τότε που ο καθολικισμός είχε υπερβεί τα όρια και οι άνθρωποι είχαν αγανακτήσει και έλεγαν: «Δεν θέλουμε θρησκεία. Ο άνθρωπος είναι το κέντρο της ζωής». Και έκαναν την επανάστασή τους. Ήταν, όμως, στα μέσα του 17ου αιώνα και η Ελλάδα δεν είχε την δυνατότητα να επηρεαστεί. Εμείς έχουμε τους νεομάρτυρες. Έχουμε αυτούς που σφαγιάζονταν. Εκείνους που μαρτυρούσαν. Δεν συγκρίνονται αυτές οι εποχές. Η Επανάσταση είναι γέννημα από την Μονή των Καλτεζών, που οι Καλόγεροι και οι εκπρόσωποι του λαού είπαν: «Πολεμάμε για του Χριστού την Πίστη την Αγία και της Πατρίδος την Ελευθερία». Από εκεί ξεκίνησαν όλα. Βέβαια και οι Ευρωπαίοι όταν είδαν αυτόν τον ενθουσιασμό, συγκινήθηκαν και μας βοήθησαν, αλλά η Επανάσταση του ’21 δεν είναι γέννημα του Δυτικού Ευρωπαϊκού πνεύματος, του φιλελευθερισμού. Είναι γέννημα δικό μας».
Η αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Βοιωτίας, κ. Παπαθωμά, αναφέρθηκε στην εκδήλωση μέσω του προσωπικού του λογαριασμού στο Facebook, με την εξής ανάρτηση:
«Το χρυσό κλειδί της πόλης στον Μακαριώτατο Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κκ Ιερώνυμο.,ως ένδειξη ευγνωμοσύνης για την προσφορά του στην πόλη της Λιβαδειάς.Μια συγκινητική τελετή από τον δήμαρχο Λιβαδειάς Γ.Ταγκαλέγκα και το δημοτικό συμβούλιο.»
`Αλλα άρθρα του/της Γιώργος Πέππας
Μήνυμα της Γιώτας Πούλου για την 50η Επέτειο από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Η βουλευτής του νομού Βοιωτίας του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, κ. Γ. Πούλου, εξέδωσε το παρακάτω μήνυμα για την 50η Επέτειο από...
«Έπεσαν» οι υπογραφές για εφαρμογή για την ενημέρωση των ΑμεΑ στο Δήμο Χαλκιδέων
Η Δήμαρχος Χαλκιδέων, κ. Έλενα Βάκα, υπέγραψε, με την ανάδοχο εταιρεία, την σύμβαση που αφορά την πιλοτική δωρεάν...
Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για το πρωτάθλημα National League 1 - Το πρόγραμμα του Εθνικού Λιβαδειάς
Στις 24 Ιουλίου 2024, έλαβε χώρα, στα γραφεία της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, η κλήρωση του πρωταθλήματος της National League 1...
Τον Παναγιώτη Νικολακόπουλο απέκτησε ο Κάδμος Θήβας
Η ομάδα του Κάδμου Θήβας ανακοίνωσε πως απέκτησε τον Παναγιώτη Νικολακόπουλο, με ύψος 1.96 και γεννημένος το 1994 στην Αθήνα.
Έληξε η συνεργασία του προπονητή Γιώργου Αντωνόπουλου με τον Α.Ο. Υπάτου
Ο προπονητής του Α.Ο. Υπάτου, κ. Γ. Αντωνόπουλος, ανακοίνωσε από το Facebook, πως δεν θα είναι πλέον προπονητής της ομάδας...
Στην Γ` Εθνική θα αγωνιστεί τη νέα σεζόν ο Α.Ο. Θήβα
Η ομάδα του Α.Ο. Θήβα, έκανε γνωστό πως αποδέχτηκε την πρόσκληση της ΕΠΟ, μετά την αποχώρηση τόσο του Α.Ο. Υπάτου...
Οριοθετήθηκε η πυρκαγιά στον Ξηρογιάννη Φωκίδα
Οριοθετήθηκε η πυρκαγιά που ξέσπασε περίπου στις 5 το απόγευμα στην περιοχή Ξηρογιάννης του Δήμου Δελφών στη Φωκίδα...
Τον Κυριάκο Παπαδόπουλο απέκτησε ο Λεβαδειακός
Η ομάδα του Λεβαδειακού ανακοίνωσε πως απέκτησε τον 32χρονο Κυριάκο Παπαδόπουλο, ο οποίος είναι σέντερ μπακ...
Ενημέρωση και αποκατάσταση της αλήθειας από τον Δήμο Λεβαδεών για τα αδέσποτα ζώα
Ο Δήμος Λεβαδέων εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία ενημέρωσε τους πολίτες, αλλά και «αποκατέστησε την αλήθεια»...