ΑρχικήΑθλητικάΔυναμική επιστροφή του Α.Ο. Θήβα στο Πρωτάθλημα - Επικράτησε 2-4 απέναντι στον Κιθαιρώνα Καπαρελλίου

Δευτέρα, 9 Ιανουαρίου 2023

Γιώργος Πέππας

Δυναμική ήταν η επιστροφή της ομάδας του Α.Ο. Θήβα μετά την παύση του πρωταθλήματος για τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, αφού κατάφερε να επικρατήσει με 2-4 απέναντι στον Κιθαιρώνα Καπαρελλίου. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 7 Ιανουαρίου 2023, στο γήπεδο του Καπαρελλίου, με τις δύο ομάδες να παίζουν δυναμικά, και να έχουν και οι δύο καλές ευκαιρίες μέσα στον αγώνα.

Η ομάδα της Θήβας κατάφερε αργά και σταθερά να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, κάνοντας διαρκώς πολλές επιθέσεις και απειλώντας ξανά και ξανά την εστία του Γερογιάννη, ενώ η ομάδα του Καπαρελλίου είχε ελάχιστες ευκαιρίες στο πρώτο μισό του αγώνα, Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο με 0-2, ενώ στο δεύτερο μισό με ένα πέναλτι και ένα γκολ του Μπεσού, βρίσκονταν 4 γκολ μπροστά από τον γηπεδούχους. Όμως στη τελευταία περίοδο του αγώνα οι παίχτες του Καπαρελλίου κατάφεραν να βάλουν δύο γρήγορα γκολ, μειώνοντας σε 2-4, και στη συνέχεια ήταν πολύ πιο δυναμικοί σε σύγκριση με το πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να μειώσουν περαιτέρω το σκορ, και η ομάδα της Θήβας πήρε μια μεγάλη νίκη και τους τρεις πολυπόθητους πόντους της βαθμολογίας.

Οι καλύτερες φάσεις του αγώνα:

8ο λεπτό: Ο Ζαχαριάς μπήκε στην μεγαλη περιοχή του Κιθαιρώνα, ήρθε τετ α τετ με τον Γερογιάννη όμως ο τερματοφύλακας του Κιθαιρώνα μπλόκαρε και κρατησε το 0-0.

12ο λεπτό: Έπειτα από μια εξαιρετική πάσα, ο Τσιώλης βγήκε τετ α τετ με τον Γερογιάννη και με ένα όμορφο σουτ έκανε το 0-1.

15ο λεπτό: Ο Τσιώλης έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Κιθαιρώνα, ο Γερογίαννης πετάχτηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

20ο λεπτό: Ο Μπόβαλης έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή της Θήβας, η μπάλα πέρασε ξυστά από το κάθετο δοκάρι.

22ο λεπτό: Ο Κουκούλας εκτέλεσε απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή της Θήβας, ο Κατσαμπέκης πετάχτηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

24ο λεπτό: Ο Μπεσού μπήκε στην μεγάλη περιοχή του Κιθαιρώνα έκανε το σουτ όμως ο Γερογιάννης μπλόκαρε.

28ο λεπτό: Ο Μέρμηγκας έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την εστία του Γερογιάννη όμως ο τερματοφύλακας του Κιθαιρώνα μπλόκαρε.

36ο λεπτό: Ο Ζαχαριάς μπήκε στην μεγάλη περιοχή, βρέθηκε τετ α τετ με τον Γερογιάννη και με ένα πλασέ έκανε το 0-2.

49ο λεπτό: Έγινε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Κιθαιρώνα, μπλόκαρε ο Γερογιάννης.

57ο λεπτό: Ο Τσιώλης έκανε ένα σουτ μέσα στη μεγάλη περιοχή, άουτ η μπάλα.

61ο λεπτό: Μπεσού κέρδισε πένταλτι. Το εκτέλεσε ο Σπύρος Καναρής, και έκανε το 0-3.

72ο λεπτό: Ο Μπεσού βρέθηκε τετ α τετ με τον Γερογιάννη και με ενα σουτ έγραψε το 0-4.

75ο λεπτό: Ένα δυνατό σουτ έκανε επιθετικός του Κιθαιρώνα, όμως ο Κατσαμπέκης καταφερε και μπλόκαρε τη μπάλα.

77ο λεπτό: Ο Σταμέλλος με ένα πολύ όμορφο σουτ αρκετά έξω από την εστία της Θήβας έκανε το 1-4.

79ο λεπτό: Ο Ρόκας κατάφερε να βάλει ένα γκολ και να μειώσει σε 2-4.